Ile kosztuje wydrukowanie książki?
“Ile kosztuje wydrukowanie książki?” lub „Ile kosztuje wydanie książki” – to pytania, które często padają z ust naszych potencjalnych klientów. Nie ma na nie łatwych i jednoznacznych odpowiedzi. Cena książki zależy od bardzo wielu czynników. W naszym tekście skupimy się na kosztach związanych z produkcją książki.
Liczba egzemplarzy w nakładzie
Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wydrukowanie książki? To zależy, ile książek chcesz wydrukować. Wielkość nakładu to jedna z najistotniejszych rzeczy. Jeśli startujesz z wysokiego pułapu i chcesz wydrukować np. 8 tysięcy egzemplarzy książki – to jako doświadczona drukarnia cyfrowa radzimy podzielić zlecenie na mniejsze transze, gdyż będzie to bardziej efektywne ekonomicznie. Druk cyfrowy jest szczególnie opłacalny dla niskich i średnich nakładów – mniej więcej do ok. 2 000 sztuk. Wybór druku cyfrowego pozwala optymalizować koszty. Można drukować mniejsze partie, wprowadzać je na rynek i w zależności od potrzeb – dodrukowywać kolejne transze. To rozsądne rozwiązanie. Poza tym – nie traci się pieniędzy na przechowywanie książek – odpadają koszty magazynowania! Reasumując – chcesz znać koszty produkcji – podaj, ile książek chcesz wydrukować.
Parametry książki, którą chcemy wydrukować
Nie da się skalkulować ceny bez podstawowych informacji o planowanej książce. Znamy już nakład. Kolejna sprawa to rzeczy związane z formatem publikacji i liczbą stron. Czasami warto porozmawiać z naszym pracownikiem – bywa, że minimalne zmiany w szerokości lub wysokości książki powodują spore obniżenie ceny (wynika to ze specyfiki możliwości maszyn użytych do druku i/lub oprawy). Równie ważna jest liczba stron w książce. Jasne jest, że im jest ich więcej, tym więcej papieru będzie zużyte do jej wydrukowania. To oczywiście wpływa na ostateczny koszt 1 egzemplarza. To jednak jeszcze nie wszystko!
Koszt druku książki to także papier!
Nie bez znaczenia jest rodzaj papieru, gdyż ceny papieru są bardzo różne. W zależności od tego, jaką wybierzemy gramaturę (im wyższa tym papier “cięższy”, grubszy i solidniejszy), pulchność, odcień bieli – będzie on tańszy lub droższy. Wiele zależy także od tego, czy zdecydujemy się na popularny papier offsetowy, czy jeden z ekskluzywnych surowców kredowych. Czasami rodzaj publikacji niejako “wymusza” decyzję – np. wyrafinowane publikacje artystyczne świetnie korelują z oryginalnymi, nietypowymi surowcami (niekoniecznie kredowymi ;) ). Niewielkie różnice lub zmiany mogą tworzyć spore oszczędności. W końcu nie da się ukryć, że mistrzowsko wykonany i wysublimowany album liczący 200 stron, który drukowany jest na ekskluzywnym papierze kredowym w niestandardowym formacie, będzie o wiele droższy niż prosty folder z 50 stronami na popularnym papierze offsetowym o typowym formacie.
Wpływ na cenę mają kolory
Na ostateczną cenę książki wpływa także to, czy druk wnętrza jest w kolorze (4+4), czy wyłącznie w czerni (1+1). Jasne jest, że książki czarno-białe są tańsze. Ważne jest także to, czy na okładce planujesz zastosować kolor – to także ma wpływ na cenę produkcji. Gdy mowa o kolorach warto wspomnieć o technologiach – drukujemy w tonerowej (arkuszowo – przede wszystkim różnego rodzaju albumy) oraz ink-jetowej (zarówno arkuszowo, jak i rolowo).
Pozostając przy okładce…
Co do kolorów, to istotny jest także fakt, czy zostaną one zastosowane również na okładce. Końcowy koszt podnoszą również wszelkie uszlachetnienia okładki. Tu, oprócz określenia, czy będzie drukowana w pełnym kolorze, czy wyłącznie w jednym, czy – w przypadku opraw miękkich – będzie zadrukowana także na stronach wewnętrznych (czyli 2. i 3.), należy określić materiał, z jakiego będzie wykonana. Ponadto – jeśli drukujemy na papierze, czy planowane jest położenie folii na całej powierzchni (błyszcząca, czy matowa? A może Soft touch?) Kolejna sprawa, jak już zostało wspomniane na wstępie – czy i czym uszlachetniamy okładkę – lakierami, metalizowaną folią, może tzw. suchym tłokiem?
Rodzaj oprawy - właściwie od tego powinniśmy zacząć
To, czy nasza książka będzie szyta, czy klejona, czy będzie mieć twardą okładkę, czy może miękką ze skrzydełkami, czy może do oprawy użyjemy metalowej spirali – jest bardzo ważnym parametrem branym pod uwagę przy wycenie. Im bardziej wyrafinowana okładka – tym więcej procesów produkcyjnych potrzebuje. To ma wpływ na cenę. Najwyżej przetworzone oprawy to twarde szyte nićmi. Najprostsze oprawy – to spiralowe i szyte drutem (czyli zeszytowe). W tym ostatnim przypadku – uwaga – jest pewne ograniczenie. Optymalna objętość publikacji szytych drutem to 60 stron.
Ile kosztuje wydrukowanie własnej książki?
Zanim uzyskasz ostateczną cenę książki, musisz zadecydować, czy będzie pakowana indywidualnie w folię, czy mamy ją dostarczyć w kartonach, czy na palecie, czy w jedno miejsce, czy w kilka. Czy będziesz akceptować książkę w formie elektronicznej, czy chcesz przed zwolnieniem całego nakładu do druku zobaczyć wydruk próbny książki? (taka możliwość jest w ofercie naszej drukarni)
Co więcej, to wszystko ma wpływ nie tylko na to, ile wynosi ostateczny koszt jednego egzemplarza, ale czasem także na czas produkcji nakładu (np. wydruki próbne są wysyłane przesyłką kurierską i dopiero po otrzymaniu akceptu od zlecającego produkcja jest uruchamiana).
Powyższa analiza pokazuje, że na pytanie “ile kosztuje wydrukowanie książki” nie ma jednoznacznej i przede wszystkim prostej odpowiedzi. To zależy od wielu czynników. W naszej drukarni całkowity koszt wydrukowania jednej książki waha się w granicach od kilku do kilkudziesięciu złotych. Precyzyjna kalkulacja jest jednak możliwa dopiero po ustaleniu wszystkich parametrów publikacji. Zapraszamy do kontaktu!