Co to jest soft proof?
Mogłoby się wydawać, że gdy pliki trafiają do drukarni pozostaje tylko czekać na gotową książkę. Tymczasem na skrzynkę mailową klienta wpada informacja o raportach i soft proofie. Często pada wtedy pytanie “Co to jest ten soft proof?” Już spieszymy z wyjaśnieniami.
Co to jest soft proof?
Soft proof to nic innego jak plik produkcyjny, który zostaje poddany analizie technicznej oraz kontroli zgodności ze zleceniem. Klient otrzymuje go po wysłaniu plików do drukarni. Na jego podstawie może zadecydować, czy zwalnia pliki do produkcji, czy wymagają one jeszcze poprawek. Składa się na niego pdf z publikacją z naniesionymi przez drukarnię adnotacjami oraz raport z uwagami do pliku.
Co należy zrobić po otrzymaniu soft proofa?
Przede wszystkim przejrzeć plik i zapoznać się z raportami. Niektórzy mogą zadawać sobie pytanie “dlaczego mam oglądać kolejny raz plik, który sam wysłałem do drukarni”? Po ponad 25 latach w branży poligraficznej możemy zapewnić, że droga niektórych plików do drukarni jest długa i zawiła. Pomyłki się zdarzają. Przejrzenie pliku pomoże nam ich uniknąć. Np. w przypadku, gdy do drukarni przypadkowo została dostarczona poprzednia wersja pliku, tylko klient jest to w stanie zauważyć. Nasi technolodzy (choć są niezwykle spostrzegawczy) nie znają zamiarów klienta i nie wiedzą, na jakiej formie końcowej mu zależy. Poza tym klient powinien sprawdzić, czy plik został zinterpretowany przez program zgodnie z jego oczekiwaniami i czy wszystko wygląda tak, jak powinno. W raporcie są zawarte uwagi, co do technicznej poprawności przygotowania pliku i jego zgodności ze zleceniem. Klient otrzymuje informacje o ewentualnych błędach wymagających poprawki.
Załóżmy, że w raporcie pojawia się informacja o zbyt cienkich liniach w projekcie. To do klienta należy decyzja, czy chce zwiększyć ich grubość, czy jednak (np. ze względu na goniące terminy) woli bez zmian zwolnić plik do druku. Zignorowanie sugestii zawartych w raporcie wiąże się z ryzykiem. Jeśli okaże się, że w gotowej książce linie są niewyraźne to klient nie ma podstaw do reklamacji.
Idealnie byłoby, gdyby soft proof nie wykazał żadnych błędów. Wiemy jednak, że z punktu widzenia osoby przygotowującej pliki to wcale nie jest proste. Na naszej stronie internetowej znajdziecie instrukcję przygotowania plików. Zawarte w niej wskazówki pomogą przebrnąć przez ten trudny etap tworzenia książki.
Czego soft proof nie sprawdzi?
To, co soft proof sprawdzi jest ważne, ale chyba jeszcze ważniejsze jest to, czego nie kontroluje i na co klient samodzielnie powinien zwrócić szczególna uwagę.
Musimy bardzo wyraźnie podkreślić – soft proof sprawdza pliki pod względem technicznym, nie merytorycznym. Nie wyłapuje literówek, ani błędów pojawiających się w tekstach. Należy też zaznaczyć, że soft proof, który otrzymujecie z naszej drukarni, sprawdza techniczną poprawność przygotowania plików właśnie dla drukarni cyfrowej. Bywają sytuacje, że w naszej drukarni raport nie wykazał żadnych nieprawidłowości, a w innej pliki wymagały poprawek. Nie znaczy to, że nasz system jest mniej czuły, bądź bardziej elastyczny, jeśli chodzi o usterki. Wymagania zależą od parku maszynowego i zastosowanych technologii. To, co sprawdza się u nas, nie zawsze zda egzamin gdzie indziej.
Są też zagadnienia stricte techniczne, których soft proof nie skontroluje. Ich listę znajdziecie w samym raporcie. Soft proof nie obejmuje m.in. sprawdzania przestrzeni barwnych, niewłaściwej kolejności pagin, złego rozmieszczenia wakatów, czy prawidłowego przygotowania rozkładówek.
A jeśli soft proof nie wystarczy?
Można zlecić drukarni cyfrowej wykonanie hard proofa, czyli jednego lub kilku egzemplarzy książki w celach poglądowych. Materiały wykorzystane w hard proofie są materiałami nakładowymi lub mają bardzo zbliżone parametry. Hard proof nie obejmuje jednak uszlachetnień, możemy jedynie przekonać się, jak będzie wyglądał wybrany laminat.
Warto zaznaczyć, że wykonanie hard proofa wiąże się z dość wysokimi kosztami, zwłaszcza jeśli chodzi o książkę w twardej oprawie. Wykonanie hard proofa książki w miękkiej oprawie jest tańsze. Jeśli klient czułby się bezpieczniej, gdyby zobaczył swoją książkę w formie fizycznej, może również zamówić proof plano – czyli zadrukowane arkusze na podłożu, na którym ma zostać wydrukowany nakład lub nieoprawiony blok.
Jak widać, sposobów, by sprawdzić jeszcze przed drukiem jak książka będzie wyglądać, jest całkiem sporo.