Podstawowe normy jakościowe
Procedura określa normy jakościowe obowiązujące w drukarni cyfrowej Totem.com.pl i wskazuje na dopuszczalne odchylenia od ideału spowodowane ograniczeniami technologicznymi.
Na te ograniczenia mają wpływ: jakość surowców użytych do produkcji danego zlecania oraz ograniczenia technologiczne maszyn przy pomocy których zostanie wykonane zlecenie.
1. Ogólne normy jakościowe
Technologia druku cyfrowego zapewnia najwyższą jakość reprodukcji barwnej, ale mimo to istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych defektów.
a. Druk ink-jet’owy
- mogą pojawić się niewielkie niedoskonałości w postaci kresek/linii wynikające z automatycznej kompensacji spowodowanej tymczasową niedrożnością głowicy drukującej. Efekt może być dostrzegalny na ciemnych polach zadrukowanych o dużym nasyceniu, szczególnie w zdjęciach dużego formatu i pełnych kryciach zwanych aplami,
- mogą pojawić się niewielkie defekty w postaci białych kresek zwanych „missing nozzles” spowodowane niedrożnością głowicy,
- podane zjawiska mogą wystąpić zwłaszcza przy zadruku surowców powlekanych.
b. Druk elektrofotograficzny
- wybłyszczenie w miejscu zadruku,
- możliwe nierównomierne krycie oraz delikatne przebarwienia na powierzchniach o stałym pokryciu,
- podane zjawiska mogą wystąpić zwłaszcza przy zadruku surowców powlekanych.
2. Druk
Do druku może zostać dostarczony wzór kolorystyczny umożliwiający wykonanie odbitki drukowej z nim zgodnej. Wzory kolorystyczne dostarczone do druku muszą być jednolite. W sytuacji, gdy łącznie dostarczane są proofy i np. arkusz z poprzedniego druku (arkusz drukowy bez dodatkowego uszlachetnienia).
Zamawiający zobowiązany jest do określenia, który z dostarczonych wzorów jest wzorem obowiązującym.
W przypadku braku wytycznych kolorystycznych proces druku jest realizowany w oparciu o podgląd grafiki na specjalistycznym monitorze do oceny barwy w oparciu o normę ISO. W przypadku zastosowania przestrzeni barwnej RGB w plikach produkcyjnych kolorystyka odbitki może znacznie odbiegać od pliku / podglądu / wzoru przekazanego do druku.
Ze względu na specyfikę procesu drukowania cyfrowego towarzyszy mu zjawisko falowania papieru, które w efekcie może czasami prowadzić do falowania bloków.
2.1. Proof
Proof dostarczony do druku jako obowiązujący wzór kolorystyczny powinien zostać wykonany zgodnie z normą ISO 12647-7 wraz z potwierdzeniem certyfikacji. W przypadku jej braku wydruk może służyć jako wzór do druku, lecz należy spodziewać się, że mogą wystąpić rozbieżności kolorystyczne względem wzoru.
Na proofie powinny zostać ujęte następujące dane:
- data wykonania
- tytuł pracy/numer zlecenia
- pasek kontrolny UGRA-FOGRA
- zgodność pomiarowa z obowiązującą normą.
2.2. Arkusz drukowy z poprzedniej edycji
Wzorem do druku może być również arkusz z poprzedniej edycji, który nie może być poddany dodatkowym procesom uszlachetniania (lakier UV, folia błysk/mat/soft). Zlecenie, z którego pochodzi arkusz, powinno być wykonane nie później niż sześć miesięcy, natomiast sam arkusz nie mógł być narażony na bezpośrednie działanie światła słonecznego. Podłoże arkusza dostarczonego jako wzór kolorystyczny powinno być zgodne z surowcem nakładowym obecnego zlecenia. Jest to kluczowe pod względem poprawności kolorystyki bieli.
2.3. Akceptacja druku przy maszynie przez Zamawiającego
W przypadku bezpośredniej akceptacji druku przy maszynie przez Zamawiającego, Zamawiający zobowiązany jest do podpisania arkuszy, które automatycznie stają się wzorem do druku. Druk nakładu zostaje wtedy wykonany przy użyciu tego wzoru.
2.4. Druk bez wzoru kolorystycznego oraz akceptacji Zamawiającego
Druk zostanie wykonany zgodnie z obowiązująca normą ISO. Na kolorystykę druku ma wpływ wybrany przez Zamawiającego surowiec oraz technologia druku. Jeśli jego biel nie spełnia założeń kolorystyki normy, zastrzegamy sobie prawo możliwej rozbieżności kolorystycznej. Na kolorystykę gotowego wyrobu ma również wpływ jego dalsze uszlachetnienie typu:
- lakier UV/dyspersyjny
- folia błysk, mat, soft touch, strukturalna.
Ocena wizualna odbywa się w ustandaryzowanym oświetleniu D50 zgodnym z normą ISO. Druk kolorów specjalnych jest realizowany w oparciu o wzornik Pantone. W związku z brakiem możliwości dokładnej kontroli densytometrycznej natężenia koloru, kolor uznaje się za prawidłowo wydrukowany, gdy mieści się w ocenie wizualnej pomiędzy próbką (+), a próbką (-) dostarczoną przez Zamawiającego. Dodatkowe uszlachetnienie poprzez nałożenie folii mat, błysk, soft touch, strukturalnej lub lakieru UV może powodować zmianę kolorystyki w sposób nieprzewidywalny, uzależniony od grafiki na wydruku. Za zmianę kolorystyki po dodatkowym uszlachetnieniu Totem nie ponosi odpowiedzialności, ponieważ zmiany następują w sposób niezależny od Totemu i w żaden sposób nie podlegają jakimkolwiek pomiarom. Aby ustrzec się niepożądanym zmianom kolorystyki, konieczne jest wykonanie testów, które mogą zostać wykonane na wyraźne życzenie Zamawiającego i za które zostanie on obciążony.
2.5. Pasowanie kolorów
Dopuszczalne odchylenia pasowania kolorów kolejno po sobie nadrukowywanych mierzonych na środku arkusza:
- Akceptowalne <= 0,4 mm
- Nieakceptowalne > 0,4 mm
3. Uszlachetnienia
3.1. Lakier
Ze względu na możliwe w druku cyfrowym falowanie papieru, może pojawić się sytuacja, w której utrzymanie norm lakierowania nie będzie możliwe. Za nieprawidłową warstwę lakierowaną lakierem UV uznaje się warstwę, która posiada na powierzchni przeznaczonej do lakierowania miejsca bez lakieru.
Warstwa lakieru powinna być położona równo i bez żadnych ubytków. Dopuszczalne są następujące różnice w pasowaniu lakieru UV punktowego/wypukłego (multi level)/strukturalnego względem obrazu:
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
3.2. Tłoczenie
Tłoczenie powinno być maksymalnie głębokie na danym surowcu, ale nie powinno powodować pękania materiału na krawędziach tłoczenia. Powierzchnia tłoczenia powinna być płaska, równomierna i jednakowo głęboka, bez uszkodzeń mechanicznych.
W przypadku tłoczenia wypukłego/wklęsłego, tłoczenia folią (MGI) dopuszczalne są następujące różnice w pasowaniu tłoczenia względem montażu obrazu:
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
3.3. Sztancowanie
Wytyczne dla położenia sztancowanych elementów powinny być zawarte w zamówieniu. Dodatkowym wzorcem sposobu sztancowania może być makieta. Przesunięcie sztancowanego elementu względem wyspecyfikowanego miejsca nie powinno przekraczać dopuszczalnego zakresu tolerancji.
Dopuszczalny zakres tolerancji:
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
3.4. Zadruk krawędzi
Zadruk krawędzi w naszej drukarni odbywa się w technologii ink-jet.
Zastosowanie zadruku na krawędziach książek wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych defektów:
- mogą pojawić się niewielkie niedoskonałości w postaci kresek/linii wynikające z automatycznej kompensacji spowodowanej tymczasową niedrożnością głowicy drukującej. Efekt może być dostrzegalny na ciemnych polach zadrukowanych o dużym nasyceniu, szczególnie w zdjęciach dużego formatu i pełnych kryciach zwanych aplami,
- mogą pojawić się niewielkie defekty w postaci białych kresek zwanych „missing nozzles” spowodowane niedrożnością głowicy, podane zjawiska mogą wystąpić zwłaszcza przy zadruku surowców powlekanych,
- wybłyszczenie w miejscu zadruku, możliwe nierównomierne krycie oraz delikatne przebarwienia na powierzchniach o stałym pokryciu, podane zjawiska mogą wystąpić zwłaszcza przy zadruku surowców powlekanych.
Dopuszczalne są następujące różnice w pasowaniu
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
Inne defekty mogące wystąpić w przypadku zadruku krawędzi:
- w przypadku zadruku na krawędziach bloku, w którym zastosowano grafiki ze spadami, możliwy jest brak pełnego krycia przez atrament
- w przypadku zadruku na warstwie klejowej (okolice grzbietu) możliwy jest brak atramentu i prześwity (dotyczy opraw klejonych miękkich i twardych)
- w przypadku zadruku jednej lub dwóch krawędzi możliwa jest mgiełka atramentu na krawędzi/krawędziach niezadrukowanych
- w przypadku zadruku tekstów na grzbiecie możliwe jest wystąpienia skoków grafiki wynikające z nietrzymania parametrów grubości bloków w nakładzie
- w przypadku zadruku na blokach z zaokrąglonymi narożnikami możliwe jest delikatne rozmycie grafiki na zaokrągleniu. Ponadto istnieje ryzyko niespasowania wzoru
- w przypadku zadruku pakietu książek w jeden wzór istnieje możliwość wystąpienia zabrudzeń krawędzi okładek w serii książek. Sytuacja taka może zaistnieć także w przypadku bloków z nielaminowaną okładką
- w przypadku zadruku bloków z nielaminowaną okładką istnieje zagrożenie delikatnego zabrudzenia krawędzi okładek
- Istnieje możliwość wystąpienia delikatnego poddruku we wnętrzu spowodowanego deformacją / falowaniem bloków, a następstwie powstaniem mikro / mini dziurek przy krawędziach bloku, przez które wpływa atrament w procesie zadruku bloków.
4. Procesy introligatorskie
4.1. Krojenie arkuszy
Dopuszczalne odchylenia podczas krojenia arkuszy na pojedyncze użytki:
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
4.2. Falcowanie i perforacja
Odchylenia złamu do linii złamu uwarunkowane są procesami poprzedzającymi, tj. krojeniem i wynoszą 1,5 mm. W przypadku, gdy ulotka poddawana jest oprócz krojenia oraz falcowania dodatkowym procesom takim jak sztancowanie, należy przyjąć, że odchylenie złamu do linii złamu może zwiększyć się do 2 mm.
Dopuszczalne odchylenia stron w składce względem siebie oraz stron pomiędzy sobą | |
---|---|
dla składki 4-stronicowej bez bigu | +/- 0,5 mm |
dla składki 4-stronicowej z bigiem | +/- 1,0 mm |
dla składki 8-stronicowej | +/- 1,0 mm |
dla składki 12-stronicowej | +/- 1,5 mm |
dla składki 16-stronicowej i większej | +/- 2,0 mm |
4.3. Szczegółowe zasady w przypadku oprawy zeszytowej
Poprawnie wykonana oprawa zeszytowa charakteryzuje się tym, że:
- zszywki nie są zbyt mocno zaciśnięte, powodując rozrywanie się składek we wnętrzu oprawy w miejscu złamu,
- liczba użytych zszywek jest zgodna ze zleceniem Zamawiającego,
- prawidłowo utrzymują połączenie krawędzi zeszytu,
- końcówki zszywek nie zachodzą na siebie.
W standardowo wykonanej oprawie zeszytowej zszywki zostają umieszczone w ¼ wysokości grzbietu mierzonej od stopki do główki. Zszywki nie powinny ulegać przesunięciu zarówno w pionie, jak i w poziomie.
Dopuszczalne odchylenia w gotowym produkcie | ||
---|---|---|
Położenie w pionie, zszywki płaskie | Położenie w pionie, zszywki oczkowe | |
Akceptowalne | <= 3 mm | <= 2 mm |
Nieakceptowalne | > 3 mm | > 2 mm |
W przypadku oprawy oczkowej niedopuszczalne są przesunięcia w zszywkach oczkowych powodujące zwiększenie lub zmniejszenie odległości między nimi uniemożliwiające swobodne wpięcie ich do segregatora. Standardowy rozmiar oczek wynosi 6 mm, natomiast rozsunięcie wynosi 80 mm mierzone od środka oczek. Liczba, rodzaj oraz kształt zszywek powinny zostać podane przez Zamawiającego przed rozpoczęciem oprawy.
4.4. Szczegółowe zasady w przypadku oprawy klejonej
Oprawę klejoną można podzielić na dwa rodzaje – wykonaną w technologii hot-melt oraz PUR
- oprawa klejona,
- oprawa szyto-klejona (sugerowana dla surowców powlekanych o gramaturze powyżej 115 g/m2).
Wybór oprawy uzależniony jest od dalszego przeznaczenia użytkowego oprawianej pozycji. Minimalna grubość grzbietu wynosi 2 mm, natomiast maksymalna grubość grzbietu wynosi 62 mm.
Stosując oprawę klejoną należy pamiętać, że w przypadku klejenia w linii papierów trudno wsiąkliwych (MWC, LWC), może dochodzić do zjawiska penetracji kleju do wnętrza bloku. Zjawiska penetracji kleju nie da się zupełnie wyeliminować bez wpływu na wytrzymałość klejenia w grzbiecie.
Za prawidłowe uznaje się połączenie, które wytrzymuje obciążenie na wyrywanie pojedynczych kartek egzemplarza powyżej 4,5 N/cm. Wytrzymałość oprawy klejonej bezszwowej można zbadać metodą organoleptyczną. Za prawidłowe uznane jest połączenie, którego składki (kartki) nie wypadają w wyniku normalnego otwierania egzemplarza. Dodatkowo wytrzymałość klejenia uważa się za prawidłową, jeżeli trzymając za jedną ze środkowych stron egzemplarza i potrząsając nim lekko, strona utrzymuje wagę całego bloku oraz nie wypada.
Klejenie boczne między okładką a wnętrzem zachodzi standardowo po 7 mm na każdą ze stron (druga strona okładki i pierwsza strona wnętrza oraz ostatnia strona wnętrza i trzecia strona okładki) i przykrywa obraz w miejscu klejenia. W przypadku rozkładówek między tymi stronami (łączony obraz/grafika na stronach) konieczne jest rozsunięcie ich po 7 mm na zewnątrz od grzbietu (łączenie obrazu przesunięte jest wówczas o 7 mm). Rozkładówki wewnętrzne również powinny być rozsunięte od strony grzbietu po 1,5 mm na stronę. Możliwa jest sytuacja wystawania kleju do 1 mm poza big ograniczający klejenie boczne.
Na wytrzymałość oprawy ma również wpływ układ włókien. W przypadku nieprawidłowego układu włókien w papierze w składkach wewnętrznych może dochodzić do falowania w grzbiecie w miejscu klejenia, co w efekcie utrudnia otwieranie. Nieprawidłowy układ włókien w składkach wewnętrznych do oprawy (włókna prostopadle do grzbietu) jest często podyktowany formatem pracy, ekonomicznym układem stron/użytków na arkuszu drukowym oraz jakością druku – jednocześnie Totem nie ponosi za to odpowiedzialności.
Wewnętrzne składki nie powinny być lakierowane w grzbiecie, ponieważ znacznie osłabi to wytrzymałość oprawy klejonej, zbyt duże zróżnicowanie gramatury okładki oraz wnętrza może powodować rozklejanie się gotowego produktu.
Na wytrzymałość oprawy klejonej ma również wpływ format oprawianej pracy oraz miejsce klejenia (format albumowy lub grzbiet po krótszym boku spowodują znaczne osłabienie wytrzymałości oprawy klejonej). Jest to spowodowane stosunkiem długości boku klejonego do długości boku prostopadłego do boku klejonego.
Możliwa jest sytuacja wystawania kleju do 1 mm poza big ograniczający klejenie boczne oraz końcówek nici użytych do zszycia składek w blok. W środku leg mogą być widoczne nici oraz może dochodzić do delikatnego występowania kleju w miejscach przejścia nici przez grzbiet legi. W przypadku oprawy szyto-klejonej może dochodzić do zadzierania w grzbiecie w miejscu cięcia, jest to spowodowane różnicą grubości grzbietu do reszty powierzchni oprawianej.
Dopuszczalne odchylenia w gotowym produkcie:
Stateczność wymiarowa książki
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
Przesunięcie pasowania grafiki na grzbiecie książki
- Akceptowalne <= 1,5 mm
- Nieakceptowalne > 1,5 mm
Przesunięcie lakier UV/strukturalny/wypukły
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
Odchylenie tłoczenie na sucho/foliami met. i kolorowymi
- Akceptowalne <= 1,5 mm
- Nieakceptowalne > 1,5 mm
4.5. Szczegółowe zasady w przypadku oprawy twardej
Książka w oprawie twardej składa się z bloku książkowego, który podlega takim samym normom jak książka w oprawie klejonej i szytej nićmi oraz okładki twardej (okładzin tekturowych/oklejonych okleiną), której parametry jakościowe reguluje poniższe zestawienie:
Dopuszczalne odchylenia w gotowym produkcie:
Odchylenie formatu okładki
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
Odchylenie położenia bloku w okładce
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
Odchylenie grubości tektury
- Akceptowalne <= 5 %
- Nieakceptowalne > 5 %
Odchylenie wielkości kancika
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
Przesunięcie pasowania grafiki na grzbiecie książki
- Akceptowalne <= 1,5 mm
- Nieakceptowalne > 1,5 mm
Przesunięcie lakier UV / strukturalny/wypukły
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
Odchylenie tłoczenie na sucho/foliami met. i kolorowymi
- Akceptowalne <= 1,5 mm
- Nieakceptowalne > 1,5 mm
Dodatkowe niezgodności dla oprawy twardej:
W przypadku tłoczeń barwnych wykonywanych na materiałach strukturalnych dopuszczalne są miejscowe niedobarwienia powierzchni barwionej (w zależności od użytego materiału pokryciowego). Porowatość okładki uzależniona jest od jakości i stopnia wygładzenia powierzchni gładzonej tektury. W związku z używaniem podczas oprawy (łączenia wkładu z okładką) kleju z zawartością wody, dopuszcza się możliwość wystąpienia efektu falowania bloku i wyklejek. Oprawę twardą książki możemy wykonać z grzbietem prostym lub zaokrąglonym (wyoblonym). Jakość i stopień wyoblenia zależą od struktury użytego surowca (rodzaju papieru) oraz liczby stron w książce, jak również formatu samej pracy.
4.6. Format gotowego produktu
Format gotowego wyrobu mierzony jest w dwóch wymiarach, od grzbietu do boku przedniego produktu – szerokość, oraz od boku górnego do boku dolnego wyrobu – wysokość. Format gotowego produktu powinien być zgodny z formatem określonym przez Zamawiającego.
Dopuszczalne odchylenia formatu w stosunku do zamówienia:
- Akceptowalne <= 1 mm
- Nieakceptowalne > 1 mm
Przycięte, prostopadłe krawędzie produktu powinny tworzyć kąt 90 stopni, odchylenie od prostokątności mierzone jest w odniesieniu do grzbietu i nigdy nie powinno przekroczyć 1,5 mm na dłuższym boku egzemplarza.
- Akceptowalne <= 1,5 mm
- Nieakceptowalne > 1,5 mm
4.7. Dodatkowe elementy książki
W przypadku wystąpienia dodatkowych elementów (wklejki, wrzutki, wkładki, itp.) materiały w powinny być opisane wraz z dokładnym wskazaniem miejsca umieszczenie ich w pracy. Wszystkie uwagi powinny zostać potwierdzone drogą e-mailową.
5. Braki nakładu
Drukarnia zastrzega sobie prawo do odchyleń liczby gotowych produktów w stosunku do zamówienia:
Nakład (egz.) Akceptowalne maksymalne odchylenie | |
---|---|
1-99 | 5% |
100-499 | 3% |
500-1999 | 3% |
powyżej 2000 | 2% |
W przypadku powstania braku do nakładu lub wykryciu egzemplarzy wadliwych przez Zamawiającego w liczbie nieprzekraczającej ilości podanych w tabelce, reklamacja nie zostanie uwzględniona (o ile brak innego zapisu w umowie handlowej). Brak do nakładu wykryty w Totemie zostanie zgłoszony Zamawiającemu przed wysyłką i jednocześnie faktura wystawiona za wykonanie pracy będzie automatycznie pomniejszona o powstały brak.
6. Pakowanie i wysyłka
Towar standardowo pakowany jest w kartony z tektury falistej 5-warstwowej (fala EB, gramatura 618g/m2).
Standardowe formaty kartonów:
- 400 mm x 280 mm x 400 mm
- 365 mm x 240 mm x 375 mm
- 303 mm x 216 mm x 360 mm
Data potwierdzona w systemie przez Zamawiającego jest datą wysyłki towaru z drukarni, fizyczne dostarczenie produktu w zależności od miejsca nastąpi od 1. dnia roboczego:
- przesyłki krajowe do 200 kg – 1 dzień roboczy,
- przesyłki krajowe pełnopaletowe – 2 dni robocze,
- przesyłki zagraniczne w zależności od miejsca i ilości – od 2 dni roboczych do 5 dni roboczych.
W przypadku uszkodzenia przesyłki Zamawiający zobowiązany jest do spisania protokołu uszkodzenia przesyłki w obecności spedytora oraz do wykonania dokumentacji zdjęciowej. Jest to podstawą do rozpatrywania reklamacji.