Najczęściej zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania naszych klientek i klientów.
Przygotowanie plików
Jakie są wymagania dotyczące plików w przypadku okładki miękkiej laminowanej ze skrzydełkami? Czy wystarczą dwa pliki: jeden plik z rozrysem okładki i drugi PDF grafika CMYK 300 dpi o rozmiarach fizycznych dokładnie odpowiadających rozrysowi okładki, ze spadami 5 mm z każdej strony? Co jeszcze jest potrzebne?
Nie jest potrzebny plik z rozrysem okładki – ten plik jest wyłącznie dla Klienta, po to, aby właściwie zaplanować i zaprojektować okładkę dla odpowiedniego rodzaju oprawy i parametrów książki. W naszej drukarni do druku potrzebujemy plik z projektem okładki w odpowiednich wymiarach oraz ze spadami 5 mm z każdej strony. Jeśli na okładce planowane są jakiekolwiek uszlachetnienia – wtedy potrzebujemy kolejnego pliku (lub kolejnych plików) – z maską (lub maskami) pod wybrane uszlachetnienia. Tak jak piszemy w naszej instrukcji: “projekty graficzne wszystkich rodzajów uszlachetnień należy przygotować w tym samym rozrysie, w jakim przygotowana jest okładka (z uwzględnieniem właściwego położenia elementów dodatkowych, zachowując odpowiednie formaty i marginesy).”
Czy moje pliki będą sprawdzone pod kątem technicznym i co uwzględnia sprawdzenie?
Pełna kontrola przesłanych do produkcji plików jest standardem i nie wymaga dodatkowej opłaty. Poprawność nadesłanych materiałów weryfikujemy wg zakresu podanego w naszej instrukcji.
W jakim formacie najlepiej przesłać pliki do druku?
Jedynym akceptowanym formatem przesyłanych materiałów do druku jest plik PDF.
Jak przygotować pliki do druku?
Nie da się w jednym zdaniu odpowiedzieć na to pytanie. Na naszej stronie znajduje się szczegółowa instrukcja, w której w odpowiednich działach przedstawiamy nasze wymagania. W razie wątpliwości lub dodatkowych pytań nasz zespół profesjonalistów jest zawsze chętny do pomocy.
Realizacja zamówienia
Czy po wydruku próbnym mogę jeszcze wymienić pliki?
Oczywiście jest taka możliwość. Drukarnia nie rozpocznie produkcji bez ostatecznej akceptacji plików przez zamawiającego.
Co to jest soft proof?
To plik produkcyjny po analizie technicznej oraz kontroli zgodności ze zleceniem, obejmujący raport softwarowy oraz uwagi zgłoszone przez specjalistę.
Jaki jest minimalny możliwy nakład do zamówienia?
Zlecenia realizujemy już od 1 egz., ale zachęcamy do sprawdzenia cen także dla trochę wyższych nakładów.
Czy mogę odebrać wydrukowane książki osobiście?
Nie praktykujemy tej formy przekazywania zamówienia, ale w wyjątkowych sytuacjach, po wcześniejszych uzgodnieniach z opiekunem handlowym, jest to możliwe.
Jakie są formy dostawy?
Standardową formą dostawy jest przesyłka kurierska. Prosimy pamiętać, że koszty dostawy są zawsze wliczone w podstawową cenę. Istnieje możliwość dostawy transportem dedykowanym po indywidualnych ustaleniach.
Jaki jest czas realizacji zamówienia?
Termin realizacji zależy od aktualnego „obłożenia” produkcyjnego drukarni oraz typu i stopnia skomplikowania zamówienia. Zwykle w sezonie niskim i średnim (luty-lipiec) prace w oprawach prostych realizujemy w 7 dni roboczych, a złożonych w 10 dni roboczych od momentu akceptacji plików do druku. W sezonie wysokim te terminy mogą wydłużyć się odpowiednio do 10 i 15 dni roboczych.
Self-publishing
Jestem początkującym wydawcą, właśnie pracuję nad moja pierwszą książką. Na jaką pomoc mogę liczyć ze strony Waszej drukarni?
Mamy duże doświadczenie z pracą z początkującymi wydawcami i self-publisherami. Z przyjemnością poprowadzimy Cię przez cały proces produkcyjny, doradzimy w wyborze surowców, oprawy, znajdziemy optymalne rozwiązanie – także cenowe, aby Twoja książka spełniła wszystkie oczekiwania. Chętnie wyślemy Ci wzorniki papieru i druku, żebyś mógł łatwiej podjąć decyzje odnośnie kształtu Twojej publikacji.
Czy mogę w Waszej drukarni zamówić projekt okładki do mojej książki, zlecić korektę oraz jej skład do druku?
W tym zakresie służymy pomocą i poleceniem :) Współpracujemy bowiem z wieloma sprawdzonymi firmami, które zajmują się korektą tekstów, opracowaniem graficznym oraz przygotowaniem plików do druku. Chętnie polecamy je naszym klientom. W naszej drukarni nie mamy odrębnego działu zajmującego się ww. usługami.
Jaki jest ekonomiczny wymiar formatu B5?
Najbardziej optymalnym formatem jest 165 x 235 mm, ale często także 170 x 240 mm. Zdecydowanie odradzamy stosowanie rozmiarów w okolicach 176 x 250 mm, gdyż generuje to olbrzymie odpady papieru i zdecydowanie zwiększa koszty produkcji. Ma to także negatywny wpływ na środowisko.
Jaki będzie najlepszy papier do mojej publikacji?
Pytanie jest zbyt ogólne, aby można było na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Dobierając surowiec na wnętrze książki należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, m.in. charakter czy typ wydawnictwa oraz jego przeznaczenie, wymiary książki, grupę odbiorców, aż po budżet, jakim dysponujemy. Powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, np. papier biały, kremowy czy może złamana biel, powlekany czy niepowlekany, standardowy czy może z recyclingu? Podanie tych opisowych danych już wystarczy, abyśmy mogli zarekomendować idealny surowiec do Twojej pracy. Na naszej stronie przygotowaliśmy podpowiedź – możesz tu zobaczyć najpopularniejsze papiery z naszej oferty i sprawdzić do jakich publikacji je polecamy.
Ile kosztuje wydanie książki w self-publishingu?
My możemy skalkulować dla Ciebie druk Twojej wymarzonej książki. Są jednak inne koszty, które możesz ponieść. Należy mieć je na uwadze decydując się na tryb samopublikowania. Wszystko zależy od tego, z iloma osobami zdecydujesz się współpracować i jakiego wsparcia potrzebujesz. Najczęściej self-publisherzy decydują się na współpracę z redaktorami tekstów oraz profesjonalnymi korektorami. Nie “tnij kosztów” rezygnując z tego typu usług – wprawne oczy redaktora oraz korektora to dobrze opracowany i wolny od błędów tekst. Poza tym Twój materiał wymaga przygotowania do druku – składu i łamania, a także projektu okładki. Oferty osób, które wesprą Cię w procesie przygotowania Twojej książki, z łatwością znajdziesz na specjalistycznych portalach związanych z poligrafią.
Czy mogę zamówić w Totemie druk egzemplarza próbnego?
Oczywiście, oferujemy taką usługę. W oprawie miękkiej jest możliwość druku egzemplarza próbnego, zaś w oprawach twardych wykonujemy tzw. wydruki plano. To luźne składki bez oprawy. Czas wydrukowania i wysyłki egzemplarza próbnego trwa około tygodnia i ten czas należy doliczyć do czasu druku nakładu. Opcja jest dodatkowo płatna.
Jak długo ważna jest oferta cenowa z drukarni?
Wycena przygotowana w naszej drukarni ważna jest 10 dni. Wynika to przede wszystkim z tego, że ceny na rynku papieru zmieniają się dynamicznie i nie sposób zagwarantować jej stałości. Zawsze zachęcamy jednak do składania zapytań – z przyjemnością doradzimy najlepsze opcje technologiczne i cenowe. Pamiętajmy, że kalkulacja druku, którą przygotowujemy do niczego nie zobowiązuje potencjalnego klienta.
Co najbardziej wpływa na ostateczną cenę książki?
Wiele zależy od rodzaju oprawy – czyli tego, czy okładka jest miękka, czy twarda, czy blok książki jest klejony, czy szyty i jaki publikacja ma format. Różnica w cenie między poszczególnymi formatami np. A5, B5, A4 jest znacząca. Dla wydawcy ważne jest to, że zawsze można poprosić o wycenę w kilku wariantach.
Pomiędzy jednostkową ceną książki w oprawie miękkiej drukowanej w dużym nakładzie, a kilkoma sztukami albumu w oprawie twardej szytej nićmi z uszlachetnioną okładką, istnieje cenowa przepaść. Jednak nie oznacza to, że o cenę jest sens pytać dopiero, gdy książka jest już złożona i przygotowana do druku. Zanim jednak napiszemy do drukarni, warto przemyśleć, jak nasza książka ma wyglądać.
O co mam pytać w moim pierwszym mailu do drukarni?
Jeśli Twoja książka jest już na ukończeniu i przygotowujesz się do zlecenia druku, powinieneś określić kilka parametrów, które są niezbędne do przygotowania przez drukarnię wyceny. Są to:
- format książki (wymiary bloku w mm)
- liczba stron wnętrza (nie licząc okładki)
- kolorystyka wnętrza – czy czarno-biała czy kolorowa
- jaki papier planujesz we wnętrzu swojej książki (jeśli nie znasz się na tym, można zrobić to opisowo – np. bardzo biały/o lekkim zabarwieniu kremowym, bardzo gładki, z makulatury, o grubości standardowej)
- rodzaj oprawa (twarda/miękka, blok szyty/klejony)
- nakład.
Na co powinien zwrócić uwagę początkujący wydawca, szukając drukarni?
W wyborze drukarni starajmy się nie kierować wyłącznie jednym kryterium np. najniższą ceną lub najszybszym terminem wykonania. Dobrze jest znaleźć kompromis pomiędzy ceną, jakością i terminem wykonania. Sugerujemy sprawdzić, co o danej drukarni sądzą inni klienci i jakie mają z nią doświadczenia. Pomocne w tym mogą być opinie o danym wykonawcy, które łatwo znaleźć w wyszukiwarce Google’a. Poza tym warto poprosić drukarnię o wzorniki, czy np. przykładowe realizacje – wtedy będziemy mogli empirycznie sprawdzić jakość druku oraz surowce, które drukarnia ma w ofercie.
Oprawa
Jaka jest różnica cenowa między oprawą miękką a twardą?
Nie da się jednoznacznie określić stałej różnicy w cenie, gdyż wpływa na to wiele parametrów takich jak: format, objętość czy nakład. Zakładając przeciętne parametry B5, 160 stron, 200 sztuk, to oprawa twarda szyta nićmi będzie droższa o około 5,00 zł netto/egz. od oprawy miękkiej klejonej.
Czym różni się spirala zaciskana wire-o od spirali wkręcanej PVC?
Już sama nazwa mówi nam wiele o podstawowej różnicy. Spirala wire-o jest zaciskana na grzbiecie, przez co nie jest zamknięta szczelnie i nie umożliwia obracania kart o pełne 360 stopni. Spirala wkręcana jest zamknięta w pełni i umożliwia pełen obrót kart. Spirala wkręcana PVC jest praktycznie niezniszczalna, ale niestety 2-3 krotnie droższa w produkcji.
Waham się pomiędzy oprawą twardą szytą i twardą klejoną, którą wybrać?
Zawsze rekomendujemy szycie nićmi dla opraw twardych. Dzięki szyciu uzyskujemy pełną trwałość produktu, ale przede wszystkim pełną otwieralność bloku. Wersje klejone zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla cienkich papierów.
Czy mogę zamówić do mojej książki inny kolor nici niż biały?
Oczywiście. Dysponujemy ofertą kilkudziesięciu kolorów nici. Polecamy stosowanie indywidualnych kolorów szczególnie przy pracach z grzbietami otwartymi. Dla prac, gdzie wnętrze książki zawiera czarne aple, rekomendujemy stosowanie nici czarnej.
Uszlachetnienia
Czy są jakieś ograniczenia w stosowaniu lakierów na okładce?
Jest kilka ograniczeń, są one opisane w naszej instrukcji:
– w projektach masek pod lakier 2D i 3D można używać elementów o grubości minimum 0,25 mm, położonych nie mniej niż 0,6 mm od siebie,
– lakier 3D nie może występować na liniach cięcia, bigach oraz zawinięciach.
Zamieszczam na grzbiecie tytuł książki. Zależy mi, aby był uszlachetniony lakierem 3D. W jakiej odległości od krawędzi go umiejscowić?
Tekst zamieszczony na grzbiecie, który chcemy pokryć lakierem, powinien być odsunięty od krawędzi na min. 1 mm. W przypadku zastosowania folii metalizowanej powinien być odsunięty nawet 2 mm.
Jakie są konkretne wymiary największego elementu, który można pokryć lakierem 3D?
Tak jak już pisaliśmy, im większa powierzchnia, tym większe zagrożenie dotyczące wad powierzchniowych. Sugerujemy, aby maksymalny lakierowany obiekt nie był większy niż 20 mm x 20 mm. W przypadku dużych powierzchni nie radzimy lakierować, tylko położyć warstwę laminatu na całej powierzchni.
Jak dużą powierzchnię można pokryć lakierem 3D?
Nie zaleca się na dużych powierzchniach stosować lakieru 3D w jednej apli – gdyż może się on “zapaść” i efekt nie będzie zadowalający. Lakier 3D najlepiej stosować na pewnych wybranych elementach okładki – napisach (tytule, autorze), ornamentach lub na większych powierzchniach, ale fakturowanych, będących pewnymi wzorami lub imitujących np. skórę zwierzęcia, krople deszczu, fakturę obrazu malarskiego.
Jaką grubość lakieru można maksymalnie uzyskać stosując lakier 3D?
W naszej drukarni możliwe jest uzyskanie grubości do 200 mikronów.
Czy elementy uszlachetnione lakierami 2D lub 3D mogą stykać się z elementami tłoczonymi folią?
Tak, najpierw zostanie położona folia, a dopiero w następnym przejściu lakier 2D lub 3D.
W opisie na stronie Totemu lakier 2D jest porównany do sitodruku. Czy oznacza to, że elementy oznaczone jako 2D mogą być tylko jednokolorowe?
Porównanie do sitodruku ma pokazać pewne podobieństwo do uzyskanego efektu. To lakier płaski. Zastosowanie tego rodzaju lakieru oznacza jedynie, że lakierowane na okładce elementy będą płaskie, niewyczuwalne pod palcami, podobne do tradycyjnych metod lakierowania. Lakierować możemy każdy element graficzny okładki – w każdym kolorze (pamiętając o wspomnianych już ograniczeniach). Jedynie projekt lakierowania, czyli maska, musi być przygotowana z użyciem jednego koloru – 100% czerni.
Dlaczego nie powinno się kłaść folii metalizowanej na zadrukowany element?
Jeśli chcemy położyć folię metalizowaną na dany element graficzny okładki – dobrze usunąć go z projektu do druku. Dlaczego? Zasadniczo nie ma przeciwskazań, ale bywa, że zadrukowany fragment „wychodzi” spod folii – ze względu na minimalne (czasem o ułamek milimetra) przesunięcia. Uzyskujemy wtedy niepożądany efekt – pozornej niedokładności w nałożeniu folii.
Czy dwie folie metalizowane mogą się ze sobą stykać?
Nie. Jeśli w masce mamy dwie różne folie w tej samej linii należy poprawić plik. Z przeprowadzonych prób wynika, że kładzenie drugiej folii, która dotyka innej, może powodować uszkodzenie pierwszej. Można użyć dwóch folii, ale powinny być odsunięte od siebie o ok. 2-3 mm.
Czy folię metalizowaną w masce należy przygotować na spad?
Nie, powinna być odsunięta od linia cięcia o 2 mm.
Czy elementy tłoczone folią metalizowaną mogą być na bigach?
Drobne elementy tak, duże powierzchnie nie.
Czy dopuszczalne jest położenie najpierw laminatu w postaci folii Soft Touch, potem folii błyszczącej, a potem warstwy metalicznej?
Nie. Na całej powierzchni okładki, w charakterze laminatu, można położyć jeden rodzaj folii. Do wyboru mamy folię Soft Touch, matową lub połysk (z tym, że na folii połysk mało efektownie wygląda lakier 3D – po prostu słabo wyróżnia się z tła). Folia srebrna lub też innego koloru może być położona na laminacie.
Czy na folię Soft Touch można położyć lakier 3D i dodatkowo złotą folię?
Tak, na folię Soft Touch można położyć lakier punktowy 3D. Piszemy o tym na naszej stronie z instrukcją przygotowania materiałów do druku: „W celu uzyskania najlepszego efektu lakieru 3D, zalecamy położenie na całej uszlachetnianej powierzchni laminatu w postaci folii Soft Touch”. Na folię Soft Touch można także położyć folię metalizowaną.
Jakie kolory folii są dostępne?
W Totemie w ciągłej ofercie są folie złota, srebrna, czerwona, granatowa, czarna oraz holograficzna (laser oraz dots).
Czy w ramach technologii 3D Touch można zastosować tylko jeden rodzaj folii?
Nie, zarówno, gdy uszlachetniamy okładkę cyfrowo, jak i tradycyjnym hotstampingiem, można zastosować kilka rodzajów (kolorów), optymalnie 3 rodzaje.
Jaka jest dopuszczalna wielkość czcionki w przypadku uszlachetnień?
Zarówno jeśli chcemy użyć lakierów 2D/3D lub folii, użyta w projekcie czcionka nie powinna być mniejsza niż 8 punktów. Jeśli planowane jest położenie na całej powierzchni okładki laminacji w postaci folii Soft Touch (a tak zalecamy), czcionka w tekstach poddanych uszlachetnianiu lakierami lub foliami może mieć minimalną wielkość 6 punktów.
Jakie pliki należy przesłać do drukarni, jeśli chcemy uszlachetnić okładkę? Czy trzeba przygotowywać wizualizację okładki?
Przede wszystkim należy pamiętać o głównym pliku produkcyjnym – czyli projekcie okładki w pliku do druku (PDF). To ten można powiedzieć najważniejszy plik. Następnie należy przygotować pliki z maskami do uszlachetnień, jakie są planowane (czyli np. plik z maską z lakierem 3D, plik z maską ze złotą folią; ważne, aby każde uszlachetnienie było w osobnym pliku). Proszę też pamiętać o tej wskazówce z naszej strony internetowej: „Uwaga, projekty graficzne wszystkich rodzajów uszlachetnień należy przygotować w tym samym rozrysie, w jakim przygotowana jest okładka (z uwzględnieniem właściwego położenia elementów dodatkowych, zachowując odpowiednie formaty i marginesy).” Pliki z wizualizacjami (mockupy), nie są wymagane.
Czy technologia 3D Touch to wyłącznie lakiery wypukłe 3D?
Nie. W ramach tej technologii możliwe jest zastosowanie kilku różnych uszlachetnień – lakierów płaskiego (2D), wypukłego (3D), a także kolorowych metalizowanych folii.
Ile uszlachetnień można użyć w projekcie okładki?
Można zaryzykować odpowiedź – tak wiele, ile zmieści się na okładce :) Nie ma technologicznych ograniczeń w tym zakresie. Możemy stosować jednocześnie kilka różnych lakierów, dodać tłoczenie foliami, czy tłoczenia wypukłe. Należy jednak pamiętać, że stosowanie wielu różnych uszlachetnień jednocześnie, wcale nie musi spowodować, że finalny produkt będzie ładniejszy czy ciekawszy.
Ekologia
Czy drukarnia Totem posiada certyfikat środowiskowy?
Przykładamy olbrzymią wagę, aby produkty opuszczające naszą drukarnię były wytwarzane w możliwie najbardziej ekologiczny sposób. Sama technologia druku cyfrowego jest już założenia bardziej przyjazna środowisku niż druk tradycyjny. Posiadamy certyfikat FSC oraz certyfikat potwierdzający stosowanie 100% energii z OZE.